Navštívili jsme Větrovcovy

Příběh Větrovcových je jedním z těch, které lámou srdce. Soucítíme s celou rodinou a zároveň obdivujeme pevnou vůli, trpělivost i odvahu všech zúčastněných. Těší nás, že jsme mohli přiložit ruku k dílu a že právě pomoc malé Sofince je prvním z projektů naší nadace.

Juliana a Radek Větrovcovi jsou rodiči dvou holčiček. Starší Sára měla velmi těžký vstup do života. Přišla na svět přenošená císařským řezem. Pupeční šňůru měla omotanou kolem krku, musela být kříšena a poté hned přesunuta na oddělení JIRP, kde strávila celý měsíc. Po provedení všemožných vyšetření si Juliana s Radkem vyslechli krutou prognózu: Sárinka má nedovyvinutou míchu, nebude se moci hýbat a je velmi pravděpodobné, že brzy zemře. Přesto nepřestali doufat, každý den dceru navštěvovali a odmítli její umístění do kojeneckého ústavu. Po přesunu do pražské Motole se začalo blýskat na lepší časy. Sára začala pohybovat prsty a byla vyvrácena diagnóza plzeňských lékařů. Místo ní byl stanoven těžký periferní hypotonický syndrom, což byl sice závažný problém, ale zároveň znamenal naději, že Sárinčin stav nebude trvalý. Díky poctivému cvičení se nakonec situace začala zlepšovat a dnes je holčička sice drobounká, ale chodí i mluví a neustále postupuje kupředu.

Julianino druhé těhotenství probíhalo oproti tomu předchozímu bez komplikací a po narození Sářiny mladší sestry Sofie se vše zdálo být v pořádku. Bohužel po šestinedělí se opět přihlásila o slovo hypotonie. I se Sofinkou se začalo s cvičením Vojtovou metodou. Když jí ale bylo čtvrt roku, dostala rýmu, která u ní přetrvávala několik měsíců a vyvinula se v zápal plic. Následovala hospitalizace a zhoršení zdravotního stavu, převoz na JIRP a uvedení do umělého spánku, aby lékaři mohli Sofii čistit plíce. Dívka má tracheostomii, peg do žaludku, fundoplikaci žaludku a vysoký krevní tlak. Po sedmiměsíčním pobytu v nemocnici mohla být propuštěna domů jen s domácím plicním ventilátorem. Se Sofinkou rodiče s pomocí fyzioterapeutky pravidelně cvičí, to je totiž to jediné, co jí může pomoci. Manipulace se Sofinkou je velmi složitá a holčička potřebuje péči 24 hodin denně. Neumí se posadit ani otáčet na boky, v noci je třeba ji polohovat. A nikdo nedokáže s určitostí říct, co bude dál a jak se bude její stav vyvíjet.

Sofinka potřebovala speciální kočárek, který by jí usnadnil pohyb po domě i cestování. Právě na ten jsme se rozhodli přispět a darovali jsme částku 37 000 Kč. Jsme rádi, že jsme mohli Větrovcovým v něčem ulehčit. Přejeme oběma holčičkám, aby se jim dařilo co nejlépe a byly stále takovými bojovnicemi, a Julianě a Radkovi, aby zůstali i nadále optimisty, kteří kolem sebe šíří spoustu lásky a pozitivní energie.

 

Rádi byste projekty našeho fondu podpořili? Pak není nic jednoduššího než přispět libovolnou finanční částkou na transparentní účet č. 2113891822/2700. Děkujeme!