Podpora pro Jirku Reifa

Jirka Reif se narodil 15. 4. 1999. Při porodu měl dvakrát omotaný pupečník kolem krku, což bohužel způsobilo přidušení. Přes všechny komplikace byl nicméně propuštěn domů jako zdravý novorozenec.

O to větší šok nastal v druhé polovině druhého měsíce od narození, kdy byl Jirka poslán na preventivní vyšetření. Následovala hospitalizace, řada vyšetření, genetika. Výsledná prognóza? Jirka nebude vnímat, nikoho nepozná, bude z něj ležák.

Maminka Zdeňka se ale s takovými vyhlídkami odmítla smířit a pustila se do boje. Věnovala se rehabilitacím Vojtovou metodou, po prvních narozeninách Jiřík nastoupil do lázní. Začal otáčel hlavičku, při chování jí sám udržel, začal pást koníčky… To bylo velkou motivací ve snaze. Pak ale přišla další rána.

Z důvodu zkrácení šlach byla Jiříkovi doporučena operace, která proběhla úspěšně. Bohužel následky narkózy byly nevídané. Jiřík už komunikoval, opakoval jednoduchá slova, oslovoval členy rodiny, dovedl si zavolat o pomoc. Po operaci bylo najednou všechno pryč. Jiřík přestal být veselý hoch, naopak se u něj probudily agresivní sklony. Tahal své blízké za vlasy, štípal je, vydával pouze hučivé zvuky. Začínal pak s vývojem znovu prakticky od nuly. Trvalo tři roky, než se opět dostavil nějaký pokrok. A další těžké období musel Jiřík překonat, když ho opustil otec a on zůstal sám s maminkou. Na to reagoval tím, že zůstal ležet, ubýval na váze, ubližoval si a trápily ho prudké výkyvy nálad.

Příběh rodiny Reifových není z nejveselejších. Nicméně i přes všechny překážky, které ho na cestě životem zatím potkaly, je dnes Jirka mladý muž, jenž zvládne oslovit svou maminku, sám si sedne, zvládne vysoký klek, vydrží na čtyřech.

Během dospívání Jirka velmi rychle povyrostl, více na levé straně těla, a tím vznikla rotační skolióza, která teď Jirkův pohyb velmi omezuje. V tomto ohledu mu pomáhají rehabilitační pobyty v Centru Hájek. A právě na tento pobyt přispěl Reifům náš nadační fond.

Nákladnost projektu: 350 000 Kč

Rádi byste projekty našeho fondu podpořili? Pak není nic jednoduššího než přispět libovolnou finanční částkou na účet č. 2113891822/2700. Děkujeme!

 

 

 

Zdroj úvodní fotografie: Centrum Hájek