Nové auto pro rodinu Veselých

Příběh rodiny Veselých, obzvlášť syna Zdendy, je opravdu silný.

Zdenda je dle slov své maminky devítiletý človíček ztracený v našem běžném světě. Po čtyřech měsících od jeho narození se u něj začaly projevovat poruchy autistického spektra. Tato informace dala rodičům zabrat, ale rozhodli se nic nevzdat a odmalička se Zdendou cvičí Vojtovu metodu, díky které chlapec chodí, popobíhá a skáče.

Zdendovi byla dána do vínku  středně těžká mentální retardace plus těžká forma nízkofunkčního autismu. Kvůli tomu má opravdu velmi ztížené podmínky bytí, fungování v běžném životě a pohybu na světě. Navíc potřebuje speciální péči, které je časově, fyzicky i psychicky náročná.

Ve třech letech chlapec nastoupil do speciální školky ve Strakonicích pro mentálně postižené, kde se ale ukázalo, že má jiné potřeby. Od svých šesti let navštěvuje Speciální základní školu Diakonie v Merklíně, která se specializuje na vzdělávání žáků s poruchou autistického spektra. Škola využívá strukturované učení, alternativní komunikaci, alternativní metody výuky a interaktivní pomůcky. Zde se naštěstí Zdenda postupně adaptoval a do školy dojíždí rád. Jen školné ovšem vychází na 20 000 Kč na jeden školní rok. Rodina se kvůli škole navíc přestěhovala ze svého předchozího bydliště.

Co bylo pro Veselé v době, kdy jsme se s nimi spojili, nejvíc palčivým problémem, byl automobil. Jejich stávající, díky kterému dopravovali Zdendu ke specialistům a do školy, začal vypovídat službu. Zdenda nezvládá jezdit hromadnou dopravou. Má stavy úzkosti, bojí se, zacpává si uši, křičí, pláče. Automobil je pro jeho každodenní fungování nezbytností. Rodina požádala Úřad práce o příspěvek na nový vůz Škoda Fabia, který byl Zdendovi přiznán ve výši 200 000 Kč. A náš fond přidal dalších 182 642 Kč.

V únoru byly Veselým předány klíčky. Zdendovi se prý nové vozidlo moc líbí a jezdí v něm moc rád. Doufáme, že Veselým bude auto dobře a dlouho sloužit!

Rádi byste projekty našeho fondu podpořili? Pak není nic jednoduššího než přispět libovolnou finanční částkou na transparentní účet č. 2113891822/2700. Děkujeme!