Pomoc pro Michalku Kůsovou

Šestiletá Michalka měla opravdu dramatický vstup do života. V těhotenství se její maminka Lucie nakazila virem Coxsackie, který bohužel napadl i „plody“ – Míšu a její dvojče Pavlíka – a vyvolal předčasný porod. Michalce vir napadl hlavně srdce (myokarditida) a vlivem arytmie a srdečního selhání pak selhávaly ostatní orgány, hlavně ledviny. Léky byly bez efektu, trvale klesal tlak, přidala se meningitida a celková sepse. Lékařům ve Fakultní nemocnici Plzeň a v Praze v Motole se podařilo holčičku doslova přivést zpět „z druhého břehu“, poporodní komplikace si ale vybraly svou daň v podobě dlouhodobých následků.

Michalku zasáhly: atrofie mozku, zvětšené mozkové komory, centrální postižení zraku (CVI), epilepsie (EPI), dětská mozková obrna (DMO) a opožděný psychomotorický vývoj. Se všemi neduhy se pere silou sobě vlastní a o každý pokrok se rve jako lvice. Ještě v lednu 2018 byla nepohyblivé „miminko“, které se jen někdy otočilo na bříško a očima vůbec nereagovalo. Intenzivní oční stimulací a rehabilitací se povedlo zrakovou ostrost dovést až na spodní hranici normálu, nicméně ostatní koordinace stále nefunguje (koordinace oko-ruka, celková stabilita apod.). Michalka už se ale sama dostane do sedu, rozlezla se a dále cvičí nožičky tak, aby se mohla i rozběhnout. Podle odborníků má velký potenciál.

Bohužel příspěvek od státu zdaleka nepokryje všechny náklady. Služby, které nejvíce pomáhají (ergoterapie, hipoterapie, neurorehabilitace a dále speciální rehabilitační pomůcky), nejsou hrazeny pojišťovnou, s léčbou se také pojí další výdaje na dopravu apod. Proto jsme se rozhodli, že rodině Kůsových na terapie i pomůcky přispějeme, a to částkou 330 000 Kč.

Miško, přejeme hodně síly a taky kapku toho štěstí do dalších dní a pevně věříme, že se jednou bez pomoci rozeběhneš vstříc budoucnosti.

Příběh Míši a aktuální informace o způsobu, jak pomoci, můžete sledovat na facebooku ZDE: https://www.facebook.com/NadejeProMichalku

Tento projekt byl financován výtěžkem z golfového turnaje pořádaného společností KLAUS Timber 17. 6. 2022.

Rádi byste projekty našeho fondu podpořili? Pak není nic jednoduššího než přispět libovolnou finanční částkou na transparentní účet č. 2113891822/2700. Děkujeme!